top of page

AYA SOFYA
 

Ayasofya İstanbul'da yer alan bir cami ve eski bazilikakatedral ve müzedirBizansİmparatoru I. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul'un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olmuştur. 1453 yılında İstanbul'un Osmanlılar tarafından fethedilmesinden sonra II. Mehmed tarafından camiye dönüştürülmüştür. Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1934 yılında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile müzeye dönüştürülmüş, kazı ve tadilat çalışmaları başlatılmış ve 1935'ten 2020'ye kadar müze olarak hizmet vermiştir. 2020 yılında ise müze statüsü iptal edilerek cami statüsü verilmiştir.

Ayasofya, mimari bakımdan merkezî planı birleştiren kubbeli bazilika tipinde bir yapı olup, kubbe geçişi ve taşıyıcı sistem özellikleriyle mimarlık tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak ele alınır. Hristiyanlar için hem sembolik hem de eksen olma anlamının yanında, turistik ve ruhsal bir çekim merkezidir.

AYA SOFYA.jpg

SULTAN AHMET CAMİİ

Sultan Ahmet Camii veya Sultânahmed Camiî, 1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmedtarafından İstanbul'daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa'ya yaptırılmıştır. Cami; mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ile büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleriyle süslendiği için Avrupalılar tarafından "Mavi Camii (Blue Mosque)" olarak adlandırılır. Ayasofya'nın 1935 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul'un ana camii konumuna ulaşmıştır.

SULTANAHMET CAMİİ.jpg

TOPKAPI SARAYI

Topkapı Sarayı, Türkiye'de İstanbul'un Fatih ilçesinin doğusunda bulunan büyük bir müze ve kütüphanedir. 1460'lı yıllardan Dolmabahçe Sarayı'nın tamamlandığı 1856 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetim merkezi ve padişahların ana ikametgahı olmuştur.

TOPKAPI SARAYI.jpg

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı, Türkiye'nin İstanbul şehrinin altında yer alan yüzlerce antik sarnıçtan en büyüğüdür. Sarayburnu tarihi yarımadasında, Ayasofya'nın 150 metre (490 ft) güneybatısında yer alan sarnıç, 6. yüzyılda Bizans İmparatoru I. Justinianus döneminde inşa edilmiştir. Günümüzde halkın erişimi için az miktarda su ile muhafaza edilmektedir. uzay.

Basilica_Cistern_after_restoration_2022_(11).jpg

KAPALIÇARŞI

İstanbul Kapalıçarşı, toplam 30.700 m2 alan üzerinde 61 kapalı caddesi ve 4.000'i aşkın mağazasıyla, günde 250.000 ile 400.000 arasında ziyaretçi çeken, dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Yıllık 91.250.000 ziyaretçisiyle dünyanın en çok ziyaret edilen turistik mekanları arasında 1. sırada yer almaktadır. İstanbul'daki Kapalıçarşı çoğu zaman dünyanın ilk alışveriş merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

KAPALI ÇARŞI.jpg
bottom of page